Гіпотонічний розчин натрію хлориду

МЕТАЛІВ. ГЛЮКОЗА. ПРОТИАЛЕРПЙНІІ ПРОТИЗАПАЛЬНІ

КИСЛОТИ Й ОСНОВИ СОЛІ ЛУЖНИХ І ЛУЖНОЗЕМЕЛЬНИХ

Лекція № 17

Питання:17.1.1. Кислоти й основи. 17.1.2. Солі натрію (натрію хлорид). 17.1.3. Солі калію (калію хлорид). 17.1.4. Солі кальцію (кальцію хлорид, кальцію глюконат). 17.1.5. Солі магнію (магнію сульфат). 17.1.6. Глюкоза (табл. 30). 17.2.1. Протиалергійні засоби. 17.2.2. Протизапальні препарати (табл. 31).

17.1.1.Біологічна дія кислот визначається ступенем дисоціації, тобто кількістю утворених іонів водню. Місцево кислоти справляють в’яжучу, подразливу, припікальну дію залежно від ступеня дисоціації та глибини взаємодії кислот із білками тканин. Високодисоційовані кислоти зумовлюють коагу.гяційний некроз (припікальний). Це супроводжується запаленням, набряком, гіперемією, болем. Кислоти швидко всмоктуються зі шлунка і кишок у кров, зв’язуються з гідрокарбонатами і фосфатами (буферними системами крові). Зменшення лужних резервів призводить до компенсованого ацидозу (при цьому рН крові не змінюється). Наступне виснаження буферних систем спричинює розвиток некомпенсованого ацидозу. При цьому підвищується AT, з’являються судоми, пригнічення дихання (за типом Куссмауля), колапс. Рівень рН менше ніж 7,16 — стан, несумісний із життям. У медичній практиці використовують кислоту хлоридну розведену (див. тему 13), кислоту борну (див. тему 3).

При пероральному отруєнні концентрованими кислотами мають місце опіки по ходу стравоходу, різкий біль, блювання з домішками крові, шок, колапс.

Допомога при отруєнні кислотами:

перед промиванням шлунка вводять наркотичні анальгетики і спазмолітики;

— для промивання шлунка через товстий зонд використовують холодну воду (12—15 л);

— нейтралізують кислоти магнію оксидом;

— вводять білкові й обволікальні речовини (молоко, збитий яєчний білок);

— проводять симптоматичну терапію (корекція гемодинамічних розладів, ацидозу тощо).

Біологічна дія основтакож залежить від ступеня дисоціації.

Місцеве високодисоційовані їдкі основи при взаємодії з білками утворюють крихкі альбумінати, легко проникають у глиб тканин, руйнують клітини і зумовлюють появу драглистого струпу — колікваційного некрозу. Слабкі основи дисоціюють незначною мірою, призводять до розм’якшення епідермісу, розчиняють муцин. Резорбтивна дія основ проявляється збільшенням лужних резервів крові, спричинює розвиток компенсованого алкалозу. При цьому сповільнюється дихання, в крові підвищується вміст вуглекислого газу. Декомпенсований алкалоз провляється нудотою, блюванням кров’ю, жовтяничним забарвленням шкіри та темно-червоним обличчям, болем у животі, судомами, лихоманкою, сильним головним болем, сповільненим диханням, комою. В медицині застосовують натрію гідрокарбонат як відхаркувальний, антацидний та антисептичний засіб, а також магнію оксид як антацид (див. Тему 13). Гострі отруєння їдкими основами проявляються опіками слизової оболонки ротової порожнини та травного каналу. Можуть з’явитися механічна асфіксія у зв’язку з опіком і набряком гортані, стравохідне — шлункові кровотечі, опіковий шок. Резорбтивна дія основ проявляється явищами алкалозу.

Допомога при отруєнні основами:

промивають шлунок водою в незначних порціях під невеликим тиском за умови, що після отруєння пройшло небагато часу;

— вводять наркотичні анальгетики;

— вводять внутрішньо обволікальні засоби — збитий яєчний білок, молоко;

— усувають алкалоз (карбоген).

17.1.2.Натрій — один з основних катіонів для здійснення життєво важливих функцій організму. Він міститься в організмі в основному позаклітинне. Він підтримує сталий осмотичний тиск крові, клітинних та позаклітинних рідин, впливає на лужність та об’єм циркулюючої крові. Потреба в натрію становить 3—6 г на добу.

Дефіцит натрію — наслідок підвищеного потовиділення, проносів, блювання, поліурії, опіків, гіпофункції кіркової речовини надниркових залоз. Його прояви — спазми непосмугованих м’язів, пригнічення ЦНС, розлади кровообігу.

Натрію хлорид— сольовий препарат, який застосовують у вигляді ізотонічних, гіпертонічних та ізотонічних розчинів.

Ізотонічний розчин натрію хлориду — це 0,9% розчин, його називають також фізіологічним розчином.

Осмотичний тиск фізіологічного розчину відповідає тискові рідин і клітин організму. Застосовують при зневодненні на фоні безперервного блювання, проносу, опіків, при інфекційних хворобах, при значних крововтратах, шоці, колапсі, місцеве для обробки і промивання ран, опіків, очей, носової порожнини. Вводять ізотонічний розчин натрію хлориду підшкірно, внутрішньовенне.

Гіпертонічний розчин натрію хлориду— розчин 2—10% концентрації.

Його осмотичний тиск більший, ніж тиск у клітині, тому він спричинює зморщування і загибель клітин, виявляє також протимікробну дію.

Застосовують зовнішньо (2—10% розчин) для обробки і промивання гнійних ран, опіків, абсцесів; внутрішньовенне (10% розчин 10—20 мл) для зупинки легеневих, шлункових, кишкових кровотеч і при атонії кишок; ректальне (5% розчин 50-100 мл) при закрепах як проносний засіб; внутрішньо (2—5% розчин) для промивання шлунка при отруєнні срібла нітратом.

Гіпотонічний розчин натрію хлориду— розчин 0,45—0,6% концентрації.

Його осмотичний тиск менший, ніж тиск всередині клітини, тому він призводить до набухання і розриву клітини (лізису). Застосовують для виготовлення розчинів місцевоанестезувальних засобів.

17.1.3.Калій — основний внутрішньоклітинний іон (98% загальної кількості калію міститься в інтрацелюлярному просторі). Калій бере участь у генерації і проведенні нервових імпульсів, синтезі ацетилхоліну, він необхідний для підтримки автоматизму серцевої діяльності. Добова потреба в калію становить 2—3 г на добу. Дефіцит калію в організмі призводить до появи загальної слабості і паралічу м’язів, порушення серцевого ритму (екстрасистолія), зниження перистальтики кишок.

Калію хлорид— активний сольовий препарат калію. Застосовують при гіпокаліємії різної етіології (на фоні застосування фуросеміду, дихлотіазиду, препаратів наперстянки тощо), серцевих аритміях (пароксизмальна тахікардія, мерехтлива аритмія, екстрасистолія). Протипоказаний при повній блокаді серця, порушенні функції нирок та недостатності надниркових залоз. Уводять калію хлорид парентерально дуже обережно. Надлишок калію пригнічує серцеву діяльність, а внаслідок передозування — зупинка серця в діастолі. Вміст ампули калію хлориду (4% розчин 50 мл) розчиняють у 500 мл ізотонічного розчину натрію хлориду і вводять внутрішньовенне крапельне. Входить до складу препаратів «Аспаркам» та панангін.

17.1.4.Кальцій забезпечує і підтримує нормальний стан кісток і зубів, бере участь у процесі згортання крові, передачі нервових імпульсів, функціонуванні нервової, м’язової і залозистої тканин. Добова потреба в кальцію становить 1 — 1,5 г на добу. Недостатність кальцію призводить до появи тетанічних судом у дорослих, спазмофілії у дітей, підвищення збудливості нервової системи.

Кальцію хлорид і кальцію глюконатберуть участь у процесі згортання крові, зменшують проникність біологічних мембран (у тому числі і судин), справляють протизапальну, протиалергійну і протиексудативну дію; стимулюють серцеву діяльність (дія на серце протилежна дії іонів калію). Препарати застосовують при кровотечах, алергійних реакціях, хворобах шкіри (екзема, псоріаз), прищитоподібної залози, ексудативно-запальних процесах, діатезах, капіляротоксикозах, у комплексній терапії переломів, остеопорозу, запальних хвороб. При отруєнні солями магнію, щавлевої і фторидної кислот препарати кальцію застосовують як антидоти. Протипоказані препарати кальцію під час лікування серцевими глікозидами, при схильності до тромбозів, тяжкій формі атеросклерозу.

Ще відносно недавно лікування сіллю і сольовими розчинами користувалося величезною популярністю. Сьогодні ж ці методи незаслужено призабуті медициною. Окремої уваги заслуговує гіпертонічна рідина, за допомогою якої вдасться вирішити безліч проблем зі здоров’ям. Варто докладніше розповісти про те, що вона собою являє.

Що таке гіпертонічний розчин

Варто роз’яснити природу походження ліки. Гіпертонічний розчин – це втягує в себе рідину з прилеглих тканин активний сорбент. Разом з цією субстанцією забезпечується висновок патогенних мікробів. При цьому живі здорові клітини не пошкоджуються. Рідина складається всього з двох компонентів: натрію хлориду (солі, причому, звичайної — кухонної) і води (бажано дистильованої), її легко зробити вдома власноруч. Є різні процентні співвідношення концентрації компонентів, від 1 до 20%.

Дія гіпертонічного розчину

Всі клітини в організмі людини заповнені певною рідиною. Її концентрація дорівнює ізотонічного з’єднанню натрію хлориду – 0,9%. Якщо це співвідношення порушити, почнуться незворотні процеси руйнування. Дія гіпертонічного розчину засноване на законі фізики про осмотическом тиску. Говорячи простою мовою, із-за певного змісту солі він виводить з хворих клітин рідина з речовинами, які сприяють розвитку запального процесу (гній, бактерії, віруси, отрути).

Засіб володіє такими властивостями:

 1. Протинабрякову. Витягає зайву рідину, тим самим знімаючи набряк ураженої області. Діє як на органи, так і на тканині.
 2. Протизапальним. Виводить запальний секрет, гній з ран, уражених тканин, органів. Позбувшись від речовини з патогенними мікроорганізмами, будь-яке пошкодження заліковується значно швидше.
 3. Протимікробну. Рідина не вбиває мікроби, але сприяє виведенню того речовини, в якому вони мешкають.

Застосування гіпертонічного розчину

Засіб використовують для:

 1. Зовнішнього застосування. 1-2%-ний гіпертонічний сольовий розчин підходить для виготовлення ванн, примочок, обтирань. Так лікують поранення, зовнішні ураження шкіри, слизових оболонок.
 2. Промивання шлунка. Ефективно при отруєнні нітратом срібла, що вкрай небезпечно для організму, загрожує серйозними наслідками. При даному стані солоне ліки – одне з небагатьох дозволених.
 3. Внутрішньовенного введення. Застосування засобу в десятивідсоткової концентрації при кровотечах: при легеневому, кишковому, шлунковому.
 4. Клізми і спринцювань. Для усунення деяких гінекологічних недуг і позбавлення від запору вводять вищевказані процедури, використовуючи солоне ліки.

Призначається для лікування:

 • хвороб носа: риніту, гаймориту, фронтиту;
 • головного болю через запальних процесів (арахноїдиту, менінгіту);
 • хвороб ротової порожнини і глотки;
 • кашлю;
 • біль у вухах;
 • запальних хвороб кишечнику: коліту, ентериту;
 • опіки 1 та 2 ступенів;
 • сильного больового синдрому;
 • запалень суглобів: бурситу, артриту.

Для промивання носа

Використання коштів із звичайною морською сіллю дуже ефективно при простудних захворюваннях. Гіпертонічний розчин для носа необхідний, щоб знищити мікроби, що провокують запалення, очистити дихальні шляхи і підняти ефективність інших препаратів. Він знімає набряк. Солона рідина сприяє виведенню слизу і розм’якшенню кірочок, тим самим полегшуючи загальний стан хворої людини. Дуже важливо навчитися виконувати процедуру промивання носа правильно, інакше можуть виникнути ускладнення.

Для клізми

Використовується при запорах і, згідно з відгуками, діє дуже швидко, спорожнення відбувається через 10-15 хвилин. Клізма з гіпертонічним розчином сприяє підвищення осмотичного тиску в просвіті кишки, з-за чого калові маси стають пухкими і виводяться. Рідина подразнює стінки слизової оболонки кишечника, в результаті чого підвищується його перистальтика. Для клізм слід приготувати засіб 10-відсоткової концентрації.

Для гнійних ран

На поразки накладаються сольові пов’язки і тампони. Гіпертонічний розчин для ран корисний тим, що висмоктує гній, можна сказати, що рана сама промивається. З пошкодженої області виходять токсини. Дефект швидше заживає і навіть на вигляд починає виглядати краще. пов’язки роблять з матерії, що пропускає повітря. Підійде вісім шарів марлі. Накладається на чисту шкіру.

Пов’язку мочать гарячою солоною рідиною, вичавлюють і притуляють до рани. Закріпити її необхідно пластиром або бинтами. Обмотувати уражену область плівкою або поліетиленом категорично заборонено. Максимальний час впливу компресу – 12 годин, але для ефективного витягування і втрати вологи слід міняти їх частіше. Позитивний результат буде помітний відразу, а загальний курс лікування не перевищує десяти діб.

Як приготувати гіпертонічний розчин в домашніх умовах

Лікувальну рідину концентрації 10% можна купити без рецепта) або приготувати самостійно, що гранично просто. По інструкції одну частину звичайної кухонної солі треба з’єднати з десятьма теплої води. На цьому приготування гіпертонічного розчину в домашніх умовах і закінчується. Як бачите, в процесі немає нічого важкого. Як зробити сольовий розчин 10% в домашніх умовах:

 1. Нагрійте до кипіння воду об’ємом 300 мл
 2. Розведіть в ній столову ложку солі.
 3. Остудіть до 35-40 градусів і використовуйте за призначенням.

Відео: гіпертонічний розчин солі

Вода и соль- это уникальные вещества, свойства которых до сих пор еще полностью не исследованы. Многие ученые называют кристаллы соли основными носителями информации в будущем. Сочетание воды и соли значительно усиливает лечебный эффект обоих элементов.

Любой раствор- это однородная смесь двух или нескольких компонентов. В зависимости от концентрации солей существует три типа растворов:

 1. Изотонический.
 2. Гипертонический.
 3. Гипотонический.

Изотонический раствор

Растворы, в которых концентрация солей такая, как в плазме крови, называются изотоническими. Их осмотическое давление такое же, как давление крови и тканевых жидкостей. К ним относится раствор хлорида натрия ( физиологический раствор)- NaCl 0,9%. В нем клетка сохраняет все жизненно важные функции, такие как дыхание, размножение, обмен веществ.
Физраствор вводят перорально ( через рот, внутривенно, внутримышечно, подкожно и в виде клизм).

 • Для восполнения жидкости в организме ( понос, рвота, при кровопотере, ожогах, высокой температуре тела).
 • В качестве дезинтоксикационной терапии (различные инфекционные заболевания, отравления).
 • Для ингаляций ( в чистом виде и в сочетании с другими лекарственными средствами).
 • Для промывания носа, глаз, контактных линз.
 • Как растворитель для целого ряда лекарственных средств.

Гипотонический раствор

Гипотонический раствор- это раствор с меньшей концентрацией соли и меньшим осмотическим давлением, нежели изотонический. Вследствие этого, при контакте такого раствора с тканями организма, вода с изотонического раствора попадает в клетки тканей. Это опасно при введении большого количества жидкости, так как есть большая вероятность разрыва клеток (такое явление называется лизис).

Применение очень ограничено. В основном используются такие растворы для инфильтрационной анестезии. Гипертонический раствор , в отличии от гипотонического, способствует выведению жидкости из организма. Отличается большей концентрацией соли (2-10%) и большим осмотическим давлением. При контакте с клетками провоцирует их обезвоживание и гибель. Это является основной причиной противомикробного действия гипертонического раствора.

Применение достаточно широкое:

 • Для полоскания (ангины, тонзиллиты, воспалительные заболевания носоглотки).
 • Для обработки гнойных ран (повязки, компрессы).
 • При отеках.
 • В гинекологии.
 • 10% раствор вводится внутривенно при желудочных, кишечных и легочных кровотечениях.
 • 5% раствор применяют в виде клизмы.
 • Оказывает терапевтический эффект при приеме ванн.
 • В косметологии для укрепления ногтей, волос, при грибковых заболеваниях.

Чем отличаются растворы.

Теперь подведем итог. С вышесказанного видно, что и гипертонический, и изотонический растворы применяются для лечения человека. Физраствор в основном используют для парентерального применения, введения лекарственных средств, насыщения организма жидкостью.
Гипертонический- наоборот, чаще для наружного применения, как сорбент. Он втягивает на себя патогенные микроорганизмы вместе с жидкостью и гноем, очищает ткани.

Ну и главным отличием, конечно же, является концентрация соли, разное осмотическое давление, и, как следствие, разное действие.

Таким образом, гипертонический и изотонический растворы оказывают благотворное влияние на организм человека, способствуют устранению многих заболеваний. Но следует помнить, что злоупотреблением можно себе навредить. Так что как их применять, с чем и в каком количестве должен все-таки решать врач. Не навредите себе и будьте здоровы!

Источники: http://studopedia.com.ua/1_8732_preparati.html, http://radka.in.ua/zdorovya/gipertonichnii-rozchin-vlastivosti-i.html, http://vchemraznica.ru/chem-otlichaetsya-gipertonicheskij-rastvor-ot-izotonicheskogo/

Комментарии

 • Елена Петровна () Только что
  Спасибо Вам огромное! Полностью вылечила гипертонию с помощью АРТЕРИО.
 • Евгения Каримова () 2 недели назад
  Помогите!!1 Как избавиться от гипертонии? Может какие народные средства есть хорошие или что-нибудь из аптечных приобрести посоветуете???
 • Дарья () 13 дней назад
  Ну не знаю, как по мне большинство препаратов - полная фигня, пустатая трата денег. Знали бы вы, сколько я уже перепробовала всего.. Нормально помог только АРТЕРИО (кстати, по спец. программе почти бесплатно можно получить). Пила его 4 недели, уже после первой недели приема самочувствие улучшилось. С тех пор прошло уже 4 месяца, давление в норме, о гипертонии и не вспоминаю! Средство иногда снова пью 2-3 дня, просто для профилактики. А узнала про него вообще случайно, из этой статьи..

  P.S. Только вот я сама из города и у нас его в продаже не нашла, заказывала через интернет.
 • Евгения Каримова () 13 дней назад
  Дарья, киньте ссылку на препарат!
  P.S. Я тоже из города ))
 • Дарья () 13 дней назад
  Евгения Каримова, так там же в статье указана) Продублирую на всякий случай - официальный сайт АРТЕРИО.
 • Иван 13 дней назад
  Это далеко не новость. Об этом препарате уже все знают. А кто не знает, тех, видимо давление не мучает.
 • Соня 12 дней назад
  А это не развод? Почему в Интернете продают?
 • юлек36 (Тверь) 12 дней назад
  Соня, вы в какой стране живете? В интернете продают, потому-что магазины и аптеки ставят свою наценку зверскую. К тому-же оплата только после получения, то есть сначала получили и только потом заплатили. Да и в Интернете сейчас все продают - от одежды до телевизоров и мебели.
 • Ответ Редакции 11 дней назад
  Соня, здравствуйте. Средство от гипертонии АРТЕРИО действительно не реализуется через аптечную сеть и розничные магазины во избежание завышенной цены. На сегодняшний день оригинальный препарат можно заказать только на специальном сайте. Будьте здоровы!
 • Соня 11 дней назад
  Извиняюсь, не заметила сначала информацию про наложенный платеж. Тогда все в порядке точно, если оплата при получении.
 • александра 10 дней назад
  чтобы капли помогли? да ладно вам, люди, не дошла еще до этого промышленность
 • Елена (Сыктывкар) 10 дней назад
  Случайно набрела на эту статью. И что я вижу!! Рекламируют наш АРТЕРИО! Ну не в смысле мой, а в том плане, что я мужу его покупала. Он не знает, что я здесь пишу, но все-таки поделюсь. Это ж и моя радость, скорее даже полностью мое счастье! Короче, я вот тоже читала отзывы, смотрела как и что и заказала это средство. А то мой муж уже весь отчаялся, уже много лет было давление 180 на 110! Таблетки разные пил от этого у него с желудком проблемы были, а давление все равно было высокое. Решали чего дальше делать. А тут в общем начал АРТЕРИО пить и теперь ура! Никаких проблем у него, давление в норме, всегда бодр и активен!
 • Павел Солонченко 10 дней назад
  Подтверждаю, этот препарат действительно помогает! Вылечил свою гипертонию всего за 4 недели! До этого 4 года мучался от постоянного давления, головных болей и т.д. Спасибо большое!
 • Юлия Л 10 дней назад
  С трудом верится... но столько людей говорит что работает, должно работать. Я завтра начинаю!
 • Оксана (Ульяновск) 8 дней назад
  Хочу постараться избавиться от гипертонии побыстрее, а главное как-нибудь попроще и безболезненно, посоветуйте что-нибудь.
 • Дмитрий (врач Кардиолог) 8 дней назад
  Валерия, лучший вариант - обратиться к врачу! Но если нет времени на поход в поликлинику, подойдет и АРТЕРИО, который уже советовали выше. В последнее время многим его назначаю, результаты очень хорошие! Выздоравливайте.
 • Оксана (Ульяновск) 8 дней назад
  Спасибо огромное за ответ, заказала!
 • Наташа 5 дней назад
  У мужа гипертония, бегаем по врачам вместе. Люблю его, жизнь отдам за него, но никак не могу облегчить его страдания. Ладно, теперь Вы со своей историей появились, для нас появилась надежда. А то уже все перепробовали.
 • Валера () 5 дней назад
  Совсем недавно хотел снова обратиться к врачам, уже к хирургу решился пойти, кругленькую сумму приготовил, но сейчас мне это не нужно! 2 месяца – и я здоров, прикиньте. Так что, народ, не дурите, никакие таблетки не по-мо-гут! Только это природное средство, других способов я не знаю, да и не хочу знать уже

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Adblock detector